A golden és labrador retrieverek rendkívül népszerű, barátságos és családcentrikus kutyák, de a daganatok nem kerülik el őket sem. A kutatások szerint a fajtáknál viszonylag gyakran alakulnak ki különféle rosszindulatú elváltozások, amelyek időben történő felismerése, diagnózisa és kezelése kulcsfontosságú.
Ez a cikk abban segít, hogy e fajtákat tartók hamarabb felismerjék az intő jeleket, és tudják, mikor érdemes gyorsan állatorvoshoz fordulniuk.
Mastocytoma (hízósejtes daganat)
A kutyák egyik leggyakrabban előforduló bőrdaganata. A hízósejtekből kiinduló folyamat többségében bőrnövedékek formájában jelentkezik, melyek viszkethetnek, begyulladhatnak, növekedésük lehet lassabb vagy gyorsabb. Ezek a szövetszaporulatok gyakran változékony méretűek, mechanikai inger hatására méretük jelentősen megnőhet.
Előfordulhat, hogy súlyos szisztémás tüneteket is okoznak a belőlük felszabaduló hisztamin miatt (pl.: hányás, hasmenés, emésztőrendszeri fekélyek). A bőrelváltozásoknál ritkábban, de előfordulhat emésztőrendszeri vagy tüdőt érintő forma is.
Lymphoma
Az egyik leggyakoribb daganat kutyáknál, mely a nyirokrendszert érintő rosszindulatú folyamatot takarja. Gyakran megnagyobbodott nyirokcsomókkal, bágyadtsággal, étvágytalansággal, fogyással jár. Előfordulhat máj- és lépmegnagyobbodás, de mellkast, emésztőrendszert vagy bőrt érintő forma is. A tünetek a betegség formájának megfelelően rendkívül változatosak lehetnek.
Osteosarcoma
A csontok egyik leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganata. Legtöbbször a végtagokon jelenik meg, ekkor sántaság, fájdalom és duzzanat kíséri, de előrehaladott állapotban csonttöréshez is vezethet. Általában a mellső lábakon a könyöktől távol, a hátsókon pedig a térd közelében alakul ki. Nagyon fájdalmas és agresszív elváltozás.
Ritkán nem csontos képleteket is érinthet (pl.: emlők, máj, lép, vese), ez az extraskeletális forma. A diagnózis idején a legtöbb esetben már kialakultak metasztázisok a szervezetben.
Hemangiosarcoma (lépdaganat)
A vérereket bélelő hámsejtekből kiinduló, rendkívül agresszív daganat. Leggyakrabban a lépben, májban vagy szívben alakul ki. A kutyák lépdaganatának ⅔-a rosszindulatú, és a rosszindulatúk ⅔-a ebbe a típusba tartozik. Az esetek többségében a diagnózis idején már van áttét a beteg szervezetében. A gócok észrevétlenül növekedhetnek a testüregeken belül.
Tünetet sokszor csak akkor okoznak – kivéve a szívet érintő formát – amikor a daganatok megrepednek, ekkor a hirtelen fellépő extrém bágyadtság, étvágytalanság és halvány nyálkahártyák utalnak a belső vérzésre.
A májat érintő folyamatnál étvágytalanság, súlyvesztés, hányás, icterus (sárgaság), hasűri folyadékgyülem lehetnek a jelek. Az elsődlegesen kialakuló májdaganat ritkább, az áttétes forma gyakoribb. A szívet érintő formánál fáradékonyság, nehezített légzés, ájulás, folyadékgyülem a szívburokban, hasüregben vagy mellkasban felkeltheti a betegség gyanúját.
Fibrosarcoma
Egy kötőszövetből kiinduló, gyakran mélyre terjedő daganat, amely általában nem fájdalmas, de gyorsan növekedhet. Leggyakrabban bőr alatti kemény duzzanat formájában jelenik meg, de ritkán az orrüregben vagy a szájüregben is felfedezhető, illetve a csontokat is érintheti. Általában lassan növekvő folyamat, a végtagok csontjait érintő formájától eltekintve.
Histiocytás sarcoma
Ritkább, de agresszív betegség, amely az immunrendszer sejtjeiből indul ki. Gyakran a tüdőben, csontokban, bőrben, lépben vagy nyirokcsomókban jelentkezik. Tünetei sokfélék lehetnek az érintett szerv függvényében, például nehézlégzés, fáradékonyság, duzzanatok, belső vérzések vagy sántaság. Előfordulhat lokalizáltan, de nem ritka, hogy egymással párhuzamosan több területen kezd gyors növekedésbe.
A következő betegségek a golden retrieverek esetében gyakrabban fordulnak elő, ennek ellenére a labradorok esetében is jelentkezhetnek:
Pajzsmirigy carcinoma
A nyaknál tapintható duzzanat hívhatja fel a pajzsmirigy daganatára a figyelmet, sajnos ezek 90%-a rosszindulatú elváltozást takar. Köhögés, rekedtség, nyelési nehézség is előfordulhat a tünetek között. Gyakran ad áttétet a tüdőbe és a nyirokcsomókba.
Meglepő, de csak minden 5. pajzsmirigy carcinomás beteg pajzsmirigyhormon szintje változik meg a betegség következtében, így a normál T4 szint nem zárja ki a betegséget.
Orrtükör laphámcarcinoma
A laphámsejtes carcinoma (SCC) egy hámsejt eredetű, invazív daganat, amely gyakran napfénynek kitett, pigmenthiányos bőrterületeken alakul ki – így különösen hajlamos rá az orrtükör, főként világos szőrű kutyákban. Az elváltozás kezdetben kicsiny, hámló, fekélyes vagy kráterszerű sebként jelentkezik az orrtükrön, amely nem gyógyul, sőt lassan növekszik.
A folyamat előrehaladtával az orr deformálódhat, vérezhet, fájdalmassá válhat. A kutya gyakran dörzsöli, vakarja a területet, orrvérzés, váladékozás is felléphet. A daganat növekedése lokálisan agresszív, betörhet az orrjáratokba és a csontokba is, azonban áttétet csak ritkábban ad, elsősorban a nyirokcsomókba vagy tüdőbe.
Orális melanoma
A szájüreg rosszindulatú festéksejtes daganata. Gyakori a fogínyen, a szájpadláson vagy a nyelven. Véres nyál, nehezített rágás, bűzös lehelet utalhat rá. A szövetszaporulatok általában pigmentáltak, de előfordulhat nem pigmentált formája is (amelanotikus melanoma). Helyileg agresszív és gyakran ad áttétet a regionális nyirokcsomókba vagy a tüdőbe.
Hogyan történik a daganat felismerése és diagnózisa?
A korai felismerés kulcsfontosságú. Bármilyen szokatlan duzzanat vagy seb, pár nap alatt nem múló sántaság, viselkedésváltozás, fogyás, bágyadtság, étvágytalanság vagy hirtelen gyengeség esetén érdemes az állatorvost mihamarabb felkeresni.
A daganatos betegségek diagnosztikája mindig alapos, többlépcsős folyamat:
- Fizikális vizsgálat és részletes kórelőzmény
- Széleskörű laborvizsgálatok: vérkép, máj- és vesefunkciók, gyulladásos paraméterek, elektrolitok, vizeletvizsgálat és véralvadás vizsgálat
- Képalkotók: hasi ultrahang, többirányú mellkasröntgen, szükség esetén CT vagy MRI – ezek az áttétkeresés és stádium-meghatározás alappillérei
- Mintavételek: citológia vagy biopszia: A mintavétel kiemelten fontos lehet a műtét megtervezése szempontjából.
A citológiai mintavétel során pár sejt nyerhető a daganatos szövetszaporulatból. Ez a kisállat habitusa és az elhelyeződés függvényében általában éberen kivitelezhető, de nehezen megközelíthető vagy fájdalmas elváltozások, illetve kevésbé együttműködő kedvencek esetében ehhez is bódításra lehet szükség. A vizsgálat a kis mintamennyiség miatt nem mindig diagnosztikai értékű.
Invazívabb, de biztosabb eredményt ad a biopszia, mely során altatásban egy kis méretű szövet kerül eltávolításra, majd ebből szövettani vizsgálat készül. - Immunhisztokémia: A szövettani vizsgálatok sem mindig adnak teljes információt, bizonyos esetekben erre a speciális festési módszerre is szükség lehet a daganat eredetének pontosabb tisztázására.
A kezelés lehetőségei – általános áttekintés
A terápiás lehetőségek a daganat típusától, elhelyezkedésétől és stádiumától függenek és ezekről bővebben a „Daganatok elleni kezelések kutyák esetében” c. cikkünkben is lehet olvasni:
- Sebészi eltávolítás: ha kivitelezhető, ez a legfontosabb lépés. A műtét megtervezéséhez mintavétel általában elengedhetetlen, de előfordulhat, hogy akár 3D képalkotás is szükséges a megfelelő kivitelezéshez. Az eltávolított terület szövettani vizsgálata kulcsfontosságú a további kezelés megtervezéséhez..
- Kemoterápia: Már az állatoknál is elérhető a kemoterápiás kezelés, ám daganattípus függvényében számos javaslat és protokoll létezik. Az intravénás kezelések általában 1-3 hetente történnek, de néha szájon át alkalmazzák a hatóanyagokat. Leggyakrabban szisztémás vagy áttétképződésre hajlamos daganatok esetében van rá szükség.
- Elektrokemoterápia: újabb technika, ahol az érintett terület elektromos impulzusokkal való stimulálása segíti a kemoterápiás szer bejutását célzottan a daganatos sejtekbe.
- Sugárkezelés: leggyakrabban agy, szájüregi vagy egyéb inoperábilis daganatoknál alkalmazzák.
- Tüneti kezelés: fájdalomcsillapítók, nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), kortikoszteroidok elérhetőek a komfortérzet javítására. A daganat okozta változatos panaszok alapján további támogató kezelés felmerül, például hányás vagy hasmenés csillapítása, étvágynövelés.
- Immunerősítők, gyógygombák
A daganatok korai felismerése életmentő lehet. A retrieverek gazdáinak érdemes ismerni a fajtákra jellemző betegségeket, és mielőbb állatorvoshoz fordulni az olyan tünetekkel, mint egy duzzanat, sántaság vagy étvágytalanság. Minél hamarabb születik konkrét diagnózis, annál nagyobb az esély a sikeres kezelésre vagy a daganat növekedésének lassítására.
A cikkben felsorolt betegségek nagy részéről részletesebb információt találhatnak a honlapon szereplő további bejegyzésekben.